Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 4388603



*

nr 438 8603


Spegel

Blå, höjd: 93


Utrop:

100 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 november 2006
kl 17:41:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/11 19:13:41 1      200 kr
13/11 12:17:45 2      200 kr
13/11 12:18:42 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blå spegel speglar
  • 6361 GarderobsskÃ¥p
    Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:36
  • 6301 Lampbord
    stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:16
  • 6794 Spegel
    1920-tal, 106x51 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:39
  • 6090 Spegel
    Ek, 148x33 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:13
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:24
  • 6036 Spegel
    förgylld ram, 84x58 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:23




Ladda ner broschyr